Reklam
Reklam

TÜVTÜRK’ün Fahiş Araç Muayene Fiyatına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor…

Alaşehir Haber - Milyonlarca araç sürücüsünün TÜVTÜRK’ün fahiş araç muayene fiyatının ve uzun süre sırada beklemelerine, sosyal medya üzerinden tepkiler çığ gibi büyürken, araç sahibi vatandaşlar “Bu haksızlığa son verilsin, araç muayene fiyatları makul fiyata çekilsin” dedi.

TÜVTÜRK’ün Fahiş Araç Muayene Fiyatına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor…

Alaşehir Haber - Milyonlarca araç sürücüsünün TÜVTÜRK’ün fahiş araç muayene fiyatının ve uzun süre sırada beklemelerine, sosyal medya üzerinden tepkiler çığ gibi büyürken, araç sahibi vatandaşlar “Bu haksızlığa son verilsin, araç muayene fiyatları makul fiyata çekilsin” dedi.

Reklam
TÜVTÜRK’ün Fahiş Araç Muayene Fiyatına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor…
22 Temmuz 2020 - 11:34

Milyonlarca araç sürücüsünün TÜVTÜRK’ün fahiş araç muayene fiyatının ve uzun süre sırada beklemelerine, sosyal medya üzerinden tepkiler çığ gibi büyürken, araç sahibi vatandaşlar “Bu haksızlığa son verilsin, araç muayene fiyatları makul fiyata çekilsin” dedi.

Son günlerde sosyal medya platformlarının da gündeminde olan TÜVTÜRK araç muayenesinde alınan fahiş fiyatlar vatandaşları canından bezdirdi. 2 yılda bir yaptırılması zorunlu olan ve ticari araçlar için ise her yıl yaptırılması zorunlu olan araç muayenesi işlemlerinin fiyatları ve bekleme sırasının uzun olması vatandaşları çileden çıkartmaya yetiyor.

TÜVTÜRK araç muayene fiyatları ve istasyonda uzun kuyruk sıralarına isyan etti

Ülke genelinde araç muayene işlemlerini tekelden yürüten TÜVTÜRK, muayene istasyonlarında vatandaşlara verdiği hizmet kalitesi ile de sosyal medyada gündeme oturdu. Vatandaşların saatlerce randevu sırası beklemesi, internetten alınan randevuların ise, muayene istasyonunda tekrardan sıra verilmesi nedeniyle bir anlam kazanmaması, korona virüs tedbirleri nedeniyle vatandaşların oturacak bir yer bulamaması, bekleme sırasında güneşin altında sıcaktan pişmesi, verilen fahiş fiyata rağmen bir bardak dahi su ikram edilmemesi sebebiyle vatandaşların şikayetleri çığ gibi büyüdü.

Alınan fahiş fiyatlara tepki gösteren vatandaşların sosyal medyadan çarpıcı örnekleri;

* Araç muayene ücretleri toplum fertleri tarafından hayli yüksek bulunmaktadır. Dolayısıyla insanların o paraları öderken canı yanmaktadır. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na seslenerek, bakanlıkça belirlenen fiyatların yeniden düzenlemesi ve makul rakamlara çekilmesi gerekmektedir.

* Onarım, tamirat yok. Paranın kazanılması bu kadar kolay mı? Kredi kartı geçmiyor, peşin para alınıyor. Özel hastanede bir profesör muayene olsan bu kadar para ödemezsin.

* TÜVTÜRK 10 dakikalık muayeneye 422 TL alıyor. 400’e yakın araç ! Yaklaşık her gün 150.000 TL. sıcak para Yılda 50 trilyon sıcak para ! Onarım yok! Tamirat yok! Paranın kazanılması bu kadar kolay mı? Ve Peşin para ! Kredi kartı geçmiyor!

* TÜVTÜRK fiyatları nereye gidiyor, Araçları tamir eden tamirci bile bu parayı almıyor, araç başı 422 TL neyin parası, azıcık Allah’tan korkun yahu… diyerek tepkilerini dile getirdi.

TÜVTÜRK Araç muayene istasyonlarında vatandaşlar araçlarının, Periyodik Araç Muayenesini, Yola Elverişlilik Muayenesini, Tadilat Sonrası Muayene, Zorunlu Muayene, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü ve Tespit gibi işlemlerini yaptırabiliyorlar. Bu yapılan işlemler için TÜVTÜRK’te saatlerce sıra bekliyor ve araç işlemleri 10-15 dakika kadar sürüyor. Bu işlem için vatandaşlardan araçlarının cinslerine göre ücret alınmaktadır.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Ne Kadar ?

2020 Yılı Fiyat Listesi (KDV Dahildir)

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: 462,56 TL

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 342,2 TL

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 174,64 TL

2020 Yılı Egzoz Emisyon Muayene Fiyat Listesi (KDV Dahildir)

Bütün Araçlar için (kdv dahil): 80 TL

Yukarıda kategorileri belirtilmiş araç sınıfları dışında kalan taşıtların, hangi kategoriden ücretlendirilecek ise T.C Ulaştırma Bakanlığınca belirlenir.

Araç muayene gecikme ücretleri 2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay (30 gün üzerinden hesaplanarak) için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

Yeniden Araç Muayenesi Yaptırmak Ücretli mi?

Not: Araç muayene raporu sonucuna göre “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olduğu istasyonlarda tespit edilerek belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz. Bu araçlar muayene tekrarını, bir ay içinde aynı muayene istasyonunda ücretsiz yaptırabilirsiniz.. Araç muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti yeniden alınarak tekrar randevu alarak baştan gitmeleri gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum